Co-Curricular Activities

Drawing & Painting Competition:- Class Prep to III

 

Classes Topics Result of Prep Result of I

Prep-I

Cartoon Character/ Flower /Kite/Fruit

1st Devansh Khandelwal

1st Priyal Tandon

2nd Nilotpal Kr Das

2nd Mishtha

3rd Abhinav

3rd Vaibhav

II – III

Garden Scene/Toy Shop/Cartoon World/Fairy Character

Result of II

Result III

1st Pratima

1st Prachi Bisht

2nd Vani

2nd Sneha Pant

3rd Vanshika

3rd Tejal

 

Poem Recitation Competition: Class IV to V

 

Classes

Topics

Result of Prep

IV A

Patriotic and Heroic Poems

Mst. Hridayansh Hans

VA

Ms. Harshita

VA

Ms. Aditi Rana

VA

Consolation Ms. Prachi Gulati

 

Spellathon : CLASS VI to XII

 

Spellathon activity was conducted on 18/04/15 in class VI to XII (Dictation , Synonyms, antonyms, Spelling Check)

 

Position Holders

 

Class

Name Of the Student

Position

VI A

Garima

1st    

Nancy

2nd  

Chirag

3rd

VI B

Jasreen

1st    

Anshuman Khatre

2nd  

Sakshi Singh

3rd

VIIA

Vansh Som

1st

Tanya Verma

2nd

Lakshay Aggarwal

3rd

VIIB

Ansh

1st

Abhishek

2nd

Jahnvi

3rd

VIIIA

Sonal

1st

Chehak

2nd

Zamirul

3rd

VIIIB

Shivani

1st

Prabhdeep

2nd

Vineet

3rd

IXA

Sparsh Gupta

1st

Harsh

2nd

Prachi Singh

3rd

IXB

Akriti

1st

Japjot

2nd

Gurnoor

3rd

XA

Tammana Rajput

1st

Nishtha

2nd

Bhavya Behl

3rd

XB

Anjali Sehrawat

1st

Guneet Kaur

2nd

Amit Kumar

3rd

XI Sc

Hitesh

1st

Mansi

2nd

Abhishek

3rd

XI Com

Himanshu

1st

Rupal

2nd

Shristi

3rd

XII Sc

Priyal

1st

Chamneet

2nd

Simran

3rd

XII A Com

Himani

1st

Karan

2nd

Rajeev Gupta

3rd

XII B Com

Tanuja

1st

Suman

2nd

Amrita

3rd

 

EARTH DAY

 

Earth Day is an annual event at Banasthali Public School. Like previous years this year also it was celebrated on 22, April 2015 with great enthusiasm and zeal .It reaffirms our commitment to save the mother earth.” Save the Environment”.

 

Speech writing on “International Earth Day” on 23/4/2015 for the classes VI to XII

Class

Student

Position

VI A

Garima Gupta

1st    

Komal

2nd  

Riya Sharma

3rd

VI B

Riya

1st    

Jasreen

2nd  

Sakshi

3rd

VIIA

Sarthak Tyagi

1st

Sankarsh Mehta

2nd

Ambika Sharma

3rd

VIIB

Mase

1st

Gurman Kaur

2nd

Teesha Gulati

3rd

VIIIA

Ish Narayan

1st

Chehak Khera

2nd

Metali Singh

3rd

VIIIB

Gunjan

1st

Shivani

2nd

Sanket

3rd

IXA

Sparsh Gupta

1st

Prachi Singh

2nd

Mehak

3rd

IXB

Akriti Rawat

1st

Amandeep Kaur

2nd

Harleen Kaur

3rd

XA

Bhavya Behl

1st

Mishtha Arora

2nd

Gopesh Khurana

3rd

 

XB

Anjali Sehrawat

1st

Ms. Falakpreet kaur

2nd

Mst. Maanik Khurana

3rd

XI Sc

Mst. Shivam

1st

Ms. Rishubhi Gautam

2nd

Mst. Abhishek Sehrawat

3rd

XI Com

Mst. Keshav Gulati

1st

Mst. Arjun Gupta

2nd

Mst. Vansh Verma

3rd

XII Sc

Mst. Sanchay Mishra

1st

Mst. Chamneet Kaur

2nd

Ms. Shivangi Agarwal

3rd

XII A Com

Ms. Rupali Mehta

1st

Ms. Priya

2nd

Mst. Manjot Kaur

3rd

XII B Com

Ms. Priyanka

1st

Mst. Rohit

2nd

Ms. Amrita

3rd

 

SCIENCE EXHIBITION (2015-2016)   Models

 

Junior Group:-  VI to VIII

Class

Name

Position

VIII B

Shivani , Pradeep

1st

VIII B

Himashu , Ashee

 2nd

VI B

Jasreen, Sakshi

3rd

 

Senior Group:- IX to XII

Class

Name

Position

XI Sc

Wazid, Harshad

1st

XII SC

Priyal Dhall, Chanmeet Kaur

 2nd

XI SC

Hitesh Malik, Shubham

3rd

X A

Saurabh sethi, Kartik Jindal

Consolation Prize